حیف است که ارباب وفا را نشناسی - از هنرمندان گمنام شهرمان یادی کنیم...

روزنامه خبر جنوب

حیف است که ارباب وفا را نشناسی...

محمد علي پرواز نقاش چهره هاي ماندگار شيراز


سعدی شاعر توانا و مردمی قرن هفتم از هنر و هنرمندان می گوید و از مردم می خواهد تا هنرمند راقدر بشناسند و او را در جایگاه رفیعی قرار دهند که شایسته هنرمند است :

(هنرمند هرکجا که رود قدر بیندو بر صدر نشیند.)

هنرمند کیست و چگونه هنرمندی باید قدر بیند و بر صدر نشیند؟ چرا حرفهای خوب در جامعه بایستی روی اشخاص خاصی مصداق داشته باشد؟ چرا از هنرمندانی که هم زمان با ما زندگی می کرده اند و چند وقتی است از بین ما رفته اند یاد نمی شود و ایال و بازمانده اش بی نصیب از لطف است و فراموش می شوند؟ اصلا باید چه کسی را به عنوان هنرمند شناخت و به اوبه عنوان هنرمند اطلاق کرد؟ شیراز از قدیم الایام به خاطر حضور نوادگان دینی و فرزندان امامان دارای حساسیت خاصی برای هنرمندان می باشد و تا آنجا که تاریخ حکایت می کند هنرمندان در هر رشته ای نه دارای سندیکا بوده اند و نه پایگاهی که از آنان حمایت کند. بگذریم که چند دهه می باشد که از عده ای خاص از هنرمندان به کرات تجلیل می شود اما هنوز شاهد زندگی رقت بار هنرمندان تجربی این شهر می باشیم که در نهایت فقر زندگی بیمار گونه و سختی دارند؛ سالها پیش در این دهه ها اعلام شد میخواهیم از هنرمندان قدیمی در این دیار که در اماکن خاصی مثل بقاء متبرکه و مساجد و... اثر گذار بوده و آثارشان ماندگار شده تجلیل بعمل آورده و آنهائی که در طول عمر پربارشان حتی به کلمه حقوق مکفی و بیمه آشنائی نداشته اند و عمر مؤثرشان بی کمک و مساعدت در حال تمام شدن می باشد به انتظار این روز موعود چشم به راه مانده اندو تاکنون نتوانسته اند تا از برکات این روزها و امکاناتی که فعلا در حد شنیده هائی زبان به زبان آنها را امید وار ساخته، بهره مند شده و ایام بسیار سختی را که در بیماری طولانی می گذرانند، فقط چشم براه عنایت پروردگار باشند تا زودتر از این جهان بروند و رنج مصیبت بار بی توجهی را بدوش نکشند.

گفتند و عده ای از این هنرمندان بوسیله دیگرانی که دل سوزاندند کپی آثارشان را جمع آوری کرده و با امیدی به توجه مسئولین در اختیار دستگاههای مسئول (اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شیراز و صنایع دستی ) گذاشته و هر بار با بهانه ای جدید و در خواست فلان و بهمانی دیگر این فرصت را از هنرمندی که در سنین بالا زندگی می کند و حتی قادر به دفاع از خود در زمینهارائه کارهائی که ماندگار است و انجام داده اند، دریغ داشته و مضایقه نموده و او ناامید در لاک زندگی ابس خود فرورفته است.

بیاد می آورم شخصیت ممتاز و هنرمند قلمکاری را که بنا بود در خدمتش باشم تا از زندگی هنریش یادداشتی بردارم و عکسی از او تهیه نمایم، در زمان باز شدن درب منزلش که در پائین شهر بود با قامت همسر وی که خود نیز بیمار و مسن بود روبرو شدم .بعد از سلام، قبل از اینکه کلمه ای بر زبان بیاورم، گفت آقا شما از اداره بیمه آمده اید؟ من در حالیکه چیزی برای گفتن نداشتم حرفش را قطع کرده و از او پرسیدم استاد تشریف دارند؟ من آمده ام تا ایشان را زیارت کنم. پیرزن با حالتی بسیار متضرع گفت آقا حالشان بد تر شده بیائید داخل و از نزدیک خودتان ببینید؛ دوباره از من با التماس خواست تا هر چه زودتر کار بیمه اش را درست کنم و گفت که به ما گفته اند اگر هنر ایشان مورد تائید قرار گیرد به او کمک خواهد شد و از این به بعد بیمه می شود.

در اطاق با قیافه سرطانی استاد که بسیار دلخراش بود روبرو گردیدم که با گفتنش مو به تن انسان راست می شود. در باز گشت این مادر فرتوت تا زمانیکه خواستم سوار ماشین بشوم با صدای بلند خواست تا من دنبال کار شوهرش باشم. دیری نپائید و آن استاد هنرمند از دنیا رفت.

نمونه های زیادی از این برخوردها را به چشم دیدم و زندگی رقت بار هنر مندان (تجربی) را احساس نمودم و اینک نیز هستند کسان دیگری که چشم براه حداقل یک دسته گل کوچک از طرف مسئولین هستند و کسی در فکرشان نیست و نمیدانند که کجایند در حالیکه تمام سوابق این هنرمندان تحویل مسئولانی شده که این امید را به گوششان رسانیده اند.

باشد روزی که از هنرمندانی که روزها و ساعات بد آخر عمرشان را سپری می کنند بیادشان باشند و بدانند که هنرمند شناسنامه اش کاری بوده که در سالهای توانائی در جایجای این شهر و دیار به جامانده است و به چشم مردم می آید و به به و چه چه های بینندگان آتش دل را زیاد می کند! درحالیکه هنرمند تنهاست و حیف است که به قول فردوسی از زبان سهراب زمانی برسد که توجه بیشتر شود.

اما... بگوید که نوش داروئی و بعد از مرگ سهراب آمدی...

والسلام: محمد علی پرواز

نقاش افتخاری چهره های پیشکسوت و ماندگار شیراز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظرات بازدیدکنندگان:

(*) :موارد الزامی

اين وب گاه در ستاد ساماندهی پایگاه های اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده است.

صفحه اصلی   |   زندگینامه هنری   |   پرتره های چهره های ماندگار   |   گالری نقاشی   |   گالری خوش نویسی   |   مقالات    |    یادداشت ها   |   تماس با ما

 | All Rights Reserved. All contents available on this website are copyrighted by ONLINE PARVAZ ART GALLERY © 2006-2022 |

كليه حقوق مادی و معنوی اين وب گاه محفوظ و هرگونه انتشار يا استفاده از تصاویر و مطالب آن، تنها با ذکر منبع، آزاد است. ©۱۴۰۰-۱۳۸۵

| براي استفاده هرچه بهتر از سايت، پيشنهاد ما به شما، استفاده از مرورگرهای Google Chrome و firefoxMozilla Firefox  است. |