مقالات هنری:

ابزار در صنعت و هنرهای مستظرفه

روزنانه خبر جنوب - 5 دی ماه 1392

تمام حرکت های سازنده اجتماعی بشر در گرو ابزار و ادواتی است که بتواند به گردش صحیح و موافق شرائط زمانی و دوره پر جنب و جوش فن آوری محیط خود، ادامه داده و با ایفای نقش منطقی در زندگی، بار مسئولیت های فردی و اجتماعی را آنطور که باید در چرخه حیاتی به انجام رساند. از اینرو وسائل و امکانات می توانند، نقشی اساسی در نحوه زندگی داشته و در کارهای هنری و صنعتی، مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. جهت ارائه تولید موثر، نوع ابزار، مهمترین اصل ساخت و ساز و نشانه مرغوبیت به حساب می آید. باید توجه داشت، ابزاری می تواند کارائی داشته و مفید واقع شود که در آن اصول ایمنی رعایت گردد.

وسیله و ابزاری که به طور ناایمن و خطرناک ساخته شود و در آن شرائط احتیاط در نظر گرفته نشود، در کند شدن روند پیشرفت کار و از بین رفتن سلامت نیروی انسانی و مصالحی که ابزار ساز است، نقش  موثر ایفا می کند. در عصرحجر ابزار مورد نیاز از چوب و سنگ و گاهی از شاخ حیوانات تهیه شده و معمولا در زندگی روز مره و حتا در جنگ ها از آن ابزار ساده استفاده می کردند و به مرور زمان در اثر پیشرفت علم و دانش بشر و تبادل فرهنگی بین ملت ها ابزار نیز رفته رفته روند تکاملی خود را دنبال نمود و مورد استفاده بیشتری قرار گرفت.

نقش ابزار در هنر

برای شروع هرکاری باید چند ضلعی یک کثیرالاضلاع انجام کار، صحیح بسته شود درغیر اینصورت ابزار و مصالح مصرفی را نمی توان به درستی مورد استفاده قرار داد.

ا- عشق به ساخت 2- آرامش فکری و روحی 3- وقت 4- حوصله 5- مهارت در ساخت6- نقشه دقیق اجرای کار 7- امکانات مالی جهت تهیه ابزار مرغوب و دراندازه مناسب 8- مصالح مصرفی مورد نیاز و مرغوب 9- از همه مهمتر، اعتماد به نفس و ابتکار و حسن سلیقه.

نوع ابزار:

ابزار در زندگی روزمره به دو شکل دستی و ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد که نوع دستی آن  به دو صورت ساده و مرکب وجود دارد.

ابزار ساده :

مثل انواع آچار، که از یک قطعه و برای یک نوع کار یعنی شل و سفت کردن پیچ و مهره از آن استفاده می شود و کار موثر با آن انجام می گردد (درصنعت امروز از نوع برقی و مرکب آن نیز استفاده می شود)

ابزارمرکب :

دریل،که از چند قطعه مونتاژ شده بصورت برقی یا دستی آن در بازار ابزارها موجود است.

بکارگیری ابزار:

ابزارها به دو بخش سبک و سنگین تقسیم می شوند، که در نهایت می توانند مورد  استفاده قرار گیرند.

نوع سبک ابزار:

معمولا در صنایع دستی غیرماشینی در هنرمستظرفه، پزشکی و ... به کار گرفته می شود. (هنرهای تجسمی- قلمکاری روی فلزات، چوب و پلاستیک – ابزاری که در جراحی، زیباسازی و ظریف کاری، در هنر معماری مورد استفاده قرار می گیرد – در ادوات کشاورزی سنتی – همچنین در وسایل خانگی مثل ابزار مربوط به آشپزخانه و قالی بافی و... )

نوع سنگین ابزار:

اینگونه ابزار بیشتر در صنایع سنگین کاربرد دارد. برای مثال کارگاه های مونتاژ و تعمیرات  (ساخت ماشین آلات – مونتاژ کارخانجات - در عمران و آبادانی - ساخت بنا و...)

معمولا ابزارهائی که در کارگاه های معمولی و صنعتی مورد نیاز است عبارتند از : انواع آچارهای تخت، آچار رینگی، آچار فرانسه، انبر دست، انبر قفلی، اره، آچار مغزی در اندازه های مختلف، چکش، پتک، لوله گیر، انبر قفلی، پیچ گوشتی دو پخ و چهارپخ، سوزن خط کشی،  سمبه مارکینگ، گیره در اندازه مورد نیاز، سیم چین، انواع سوهان، چکش لاستیکی وقالبگیر، فرچه سیمی، سمباده، سوزن خط کشی، خط کش فلزی، متردستی جهت اندازه گیری قطعات، کولیس، آچار زنجیری، آچار جغجغه، در بعضی موارد دستگاه های مرکب مثل دستگاه حدیده، دستگاه قلاویز، کمپرسور هوا، دریل ثابت و دستی، ماشین سنگ زنی ثابت و پایه دار و در بعضی موارد ماشین تراش در محل مناسب کار و ... .

باید دانست که ابتکار و خلاقیت مفید در سال های طولانی زندگی امروز، بیشتر ناشی از وجود ابزارهای خاص بوده که برای بوجود آوردن سلیقه و تعمیر یا ظهور هر پدیده نو توسط سازنده ارائه شده و در نتیجه این گونه وسایل، باعث ایجاد شوق و حس توانائی مضاعف  می گردد. پس در خلاقیت های نادر، فکر، توان، حوصله، دقت و اراده دخالت مستقیم داشته که در نهایت آن را هنر می نامند؛ زیرا در اینصورت سعی در بوجود آوردن و به کمال رسانیدن ساخته های جدید می شود. این پدیده با ارزش تنها از طریق احساس و تجربه درعملکردهای مختلف روی هر وسیله ظاهر می شود که بیشتر از استعداد درونی و ذوق حاصل از توجه و عنایت و رقابت سازنده و سبک شناسی و اعتقادات ناشی از رسوم ملی نشعت می گیرد. در این شرائط، می تواند به نتایج سازندگی بهتری همراه شود. در این راستا استفاده کنندگان از ابزار لازم می توانند به سازندگان ابزار، همان احساس آفرینش  را منتقل نمایند که خود در آن به نحو مطلوب، موثر و دخیل بوده اند.

شاید سازندگان ابزار بتوانند خلاقیت ها را تجربه نموده و موجب آفرینش آثار هنری دیگری شود و در ادامه به بقیه افراد سازنده و مبتکر منتقل گردد و هدف عالی بشر که همان حس آگاهی و علائم مشخصه روح زیباسازی است متجلی گردد. که نتیجه این اعمال در استمرار سازندگی بی تاثیر نمی باشد و احساسی را که سازنده تجربه کرده است، می تواند جهت کامل شدن و به روز رسانیدن شکل ظاهری هر قطعه از ابزار به دیگر مبتکران یادآوری نماید و باعث اثر بخشی آن، در شکل گیری مناسب و حرکت بیشتر و با  احساس قوی تری در دیگران شود و این حرکت به تدریج از همان مراحل حسی که سازنده گذرانیده، در اذهان سازندگان خطور نماید. باید توجه نمود که نقش وجودی ابزار و وسائل در تکنیک و صنعت به نوعی دیگر تعبیر می شود که شاید حض بردن از نتیجه کار بصورت برداشت هنری لذت بخش تر احساس گردد. لذا نوع ابزار باید دارای تنوع و جهت بکارگیری و بهره برداری خاص بوده و در هر رشته از صنعت و هنرمورد استفاده قرار گیرد.  باید دانست که تهیه ابزار خوب و مناسب، از جمله اهدافی هستند که در فن آوری بهینه و در  پیشرفت روز افزون و در سرعت بخشیدن موثر خواهند بود. به همین دلیل استفاده کننده از ابزار می تواند باعث دلگرمی سازنده ابزار باشد.

درصورتی که این روند در جهت سلامت پیشرفت در ساخت صورت پذیرد و در فرهنگ هر جامعه نقش سازنده و موثر ایفا کند، ملت ها  را در گروه های فشرده به یکدیگر نزدیکتر می سازد و باعث پیوند و گرایشی دلپذیر می شود. از اینرو هنرکردن در ساخت ابزار می تواند در خلق اثر مفید باشد، بی شک رشد خلاقیت نیز با آن همراه خواهد بود. نوع تهیه ابزار عالمانه و مدرن می تواند جلب نظر و اعتماد را در تهیه هر پدیده نو بوجود آورد و هنر به یاری امکانات و ادوات در نشان دادن هر چه بهتر ساخته های احساسی موثرگردد.

ابزار در هنر نقاشی :

ابزاری که در هنر نقاشی مورد استفاده قرار می گیرند بنا به مورد مصرف آنها عبارتند از:

انواع قلم مو، کاردک، پالت مناسب، رنگ، سمباده، چکش، میخ لازم جهت ساخت چهار، نوع چوب مورد نیاز، خط کش فلزی، سه پایه مناسب نگهداری بوم، زیر دستی جهت کنترل دست، لباس کار، صندلی راحت، محل مناسب، نورگردان مناسب، ماشین دوخت پارچه و ساختن بوم، قیچی مخصوص یریدن پارچه، مترجهت اندازه گیری  و مواد تمیز کننده ابزار و...

مصطلح است که "کار اساسی و بدون عیب را  ابزار خوب انجام می دهد" و به تعبیری دیگر، دست راست استاد کارنقش آفرین  و هنرمند، می باشد! ابزار در شیوه ساخت مناسب،کاری که باید به انجام برسد، سهیم می باشد. از این رو برای ساخت وسایل مدرن و پیشرفته زندگی احتیاج به  ابزار مدرن و پیشرفته می باشد و همچنین بشر جهت اینگونه ابزار مدرن احتیاج به نبوغ و ذوق، استعداد و تبادل فکری سازندگان ابزار دارد. لذا روش هنری هنرمندان در هر زمانی وظیفه انتقال نوآوری را بر عهده داشته که هنر ماوراء تجربه روزمره بوده و استمرار و تکامل آثار هنری گذشتگان می تواند نشان دهنده این دلیل باشد.

معمولا تعلق خاطر در کار خوب در گرو کار با ابزار خوب و مناسب است؛ زیرا اعتماد دوجانبه و تقاضای کار بیشتر در بین افراد جامعه و ترویج روح عاطفه و ایثار و معنویت که عالی ترین پدیده معنوی و هدف نهائی بشریت است گسترش پیدا می کند. از اینرو انتقال آن همه احساس و حفظ سنت های هنری بستگی به ابزار و وسایلی دارد که دلیل بر تکامل آفرینش های گذشته است؛ لذا ضروریست که با تکمیل و استفاده از ابزار مناسب خلاقیت ها را بارور ساخته و سنن هنری برحسب کم و کیف زمان اجرا شود. به صورتی که در جریانات طبیعی پدیده هائی بوجود آورده شود تا با روح وحدت و ارتباط به گذشته آثاری مفید بدست آید. تا اصالت های فرهنگی گذشتگان از نتیجه کار،  احساس خوبی را در دیگران ایجاد نماید. باید توجه داشت که  ابزار کارآمد و با ارزش می تواند در ساخت هر چیز به نحو مطلوب مورد استفاده قرار گیرد و در ادامه هنر در ساخت ابزار  واسطه کمال و فکر صحیح در اذهان کاربران معرفی می شود.

برای هرکس این سوال مطرح می شودکه رابطه بین استفاده از ابزار و هنر امروز چیست؟  همان گونه که از دیر باز ابزار وجود داشته، با گذشت زمان و ایده های جدید و هم فکری سازندگان توانسته است تا در کیفیت ساخت ابزار سازنده هر کالائی نقش موثری ایفا نماید. لذا برای به روز رسانیدن هر ابزاری وجود هنر و سلیقه هم گام با ساخت و نوآوری ابزار همراه بوده است. شکی نیست که هنر در ساخت ابزار الزامی تلقی می شود. این رویه در آینده نیز کامل تر و کاراتر ارائه خواهد شد، ادامه پیدا خواهد کرد و در نگاهی  بهتر و با کیفیتی مطلوب تر در مسیر زندگی امروز و فردا جنبه حیاتی دارد. زیرا لزوم همراهی صنعت و هنر  و تقویت نیروی ماهر و کارا در افرینش موثر خواهد بود و تقاضا در جوامع بشری بر حسب اعتماد، بیشتر می شود. در مسیر هنر گذشته و امروز، تحولی شگرف بوجود می آید و آنرا در خدمت خود قرار می دهد . لذا اصل کسب مهارت و موثر بودن فرد با در اختیار داشتن ابزار خوب رابطه ای نزدیک  داشته و هر جامعه جوابگوی آن است که باعث می شود تا هر فرد علاقمند به تهیه ابزار همان اندازه که از امتیازات اجتماعی و طبیعی برخوردار گردیده است، در جامعه تولید ابزار، موفق تر واقع شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(187 رای‌ها)

نظرات بازدیدکنندگان:

(*) :موارد الزامی

اين وب گاه در ستاد ساماندهی پایگاه های اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت گردیده است.

صفحه اصلی   |   زندگینامه هنری   |   پرتره های چهره های ماندگار   |   گالری نقاشی   |   گالری خوش نویسی   |   مقالات    |    یادداشت ها   |   تماس با ما

 | All Rights Reserved. All contents available on this website are copyrighted by ONLINE PARVAZ ART GALLERY © 2006-2022 |

كليه حقوق مادی و معنوی اين وب گاه محفوظ و هرگونه انتشار يا استفاده از تصاویر و مطالب آن، تنها با ذکر منبع، آزاد است. ©۱۴۰۰-۱۳۸۵

| براي استفاده هرچه بهتر از سايت، پيشنهاد ما به شما، استفاده از مرورگرهای Google Chrome و firefoxMozilla Firefox  است. |